پنج شنبه, 09 مهر 774 16:45

برج خنك كننده مدار بسته مدل MXC-UW

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

برج هاي خنك كننده مدار بسته

همانگونه كه قبلاً گفته شد مكانيسم خنك كردن آب در برج هاي خنك كننده بر اساس تبخير آب در حال جريان است و در تبخير هم فقط آب خالص بخار شده از سيستم خارج مي شود اما املاح موجود در آب در سيستم باقي مي مانند. در مناطقي كه آب مورد استفاده نامطلوب است، املاح باقي مانده از تبخير بيش از حد مجاز بوده و باعث افزايش املاح محلول در آب مي شود. بدين ترتيب در طول زمان املاح اضافه در قسمت هاي مختلف تجهيزات تهويه مطبوع همچون چيلر، مبدل و ... رسوب كرده و صدمات جدي به آنها وارد مي نمايد.
رسوب زدايي و رفع صدمات به جا مانده هزينه زيادي براي مصرف كننده در بر خواهد داشت. به غير از هزينه هاي مستقيمي كه جهت رسوب زدايي دستگاه به مصرف كننده تحميل مي گردد، نكته قابل توجه اين است كه اجراي عمليات رسوب زدايي مستلزم خاموش کردن سيستم تهويه مطبوع در كل مدت انجام عمليات که حداقل دو روز است، مي باشد. اين موضوع در كارخانجات، نيروگاه ها و برخي پروژه ها که سيستم تهويه مطبوع در خط توليد استفاده مي شود، موجب توقف توليد مي گردد. توقف توليد هزينه هاي ديگري نيز اضافه مي نمايد كه گاهي رقم قابل توجهي می گردد.


راه حل پيشگيري از وقوع مشكلات مذكور استفاده از برج هاي مدار بسته در سيستم تهويه مطبوع است. در برج های خنک کننده مدار آبی که موجب خنک شدن چيلر می شود، بدون ارتباط با فضای خارجی وارد برج شده، گرمای آن گرفته و مجدداً به سمت چيلر بر می گردد.

در برج های مدار بسته آب ورودي به برج به جای جاری شدن روی فيل پک ها (همانگونه که در برج های مدار باز اتفاق می افتد) وارد تيوپ های مسی فين دار خاصی که در برج وجود دارد، می شود و چرخه جديدی از آب در برج از بالا روی تيوپ های مسی ريخته شده و گرمای تيوپ های مسی و آب جاری دورن آن ها را گرفته و آن ها را خنک می کند. بنابراين آبی که در چرخه ي سيستم تهويه مطبوع است بدون ارتباط با فضاي خارجي، و همچنین بدون تبخير و غليظ شدن همواره در يك مدار بسته، گردش كرده و خنك مي شود. اين چرخه جديد آب، پس از گرفتن گرماي تيوپ های مسی برروی فيل پک های در مسير ريخته، خنک شده و به تشتک پايين برج مي ريزد. آب خنک داخل تشتک بوسيله پمپ مخصوصي که در خارج برج جاسازی شده به بالا ی برج (حوضچه های بالايي) منتقل می گردد و اين چرخه مدام ادامه می يابد .

 

 

 

 

 

اطلاعات تکميلي

بازدید 2610 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 دی 1397 08:48
محتوای بیشتر در این بخش: « برج خنك كننده مدار باز مدل SDC-U

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایر برج خنک کننده ها